از ماسک‌ها درست استفاده کنید | بیماری

در بازار واسه شکلای جور واجور پوستا(پوست خشک، چرب، حساس) ماسک هست.

ماسک هایی که واسه پوست های خشک و حساس استفاده می شن نسبت به ماسکایی که واسه پوست های چرب به کار می رن، دارای چربی بیشتر و لایه بردارهای ضعیف تری هستن.

نوع مرطوب کننده ها و لایه بردارها در شکلای جور واجور ماسک ها فرق داره.

هنگام به کار گیری ماسک ها چه نکاتی رو باید رعایت کرد:

چیزی که هنگام به کار گیری ماسک ها مهمه، به کار گیری ضد آفتاب پس از مصرف ماسک در روبرو شدن با آفتاب، لامپ های مهتابی و نمایشگر کامپیوتر می باشه.

بدیش اینه استفاده نادرست از شکلای جور واجور مواد (به خصوص مواد گیاهی) به عنوان ماسک صورت، نه فقط باعث بهتر شدن کیفیت پوست صورت نمی شه، بلکه باعث ایجاد حساسیت هم می شن؛ از اون جمله می توان به آب کرفس، لیموترش و جعفری و … اشاره کرد که به دلیل داشتن موادی به نام پسورالن، باعث می شن پوست حساس شده و در اثر تماس با نور تیره شه. ماسک میوه هایی مثل پرتقال و انبه هم باعث حساسیت پوستی می شن.

پس این حرف که این مواد، گیاهی بوده و ضرری ندارن رو نمی توان قبول کرد چون خیلی از سبزیجات و میوه جات، در تماس با پوست منتهی به عکس العمل های حساسیتی می شن.

معمولاً کلا پس از استفاده ماسک ها (به دلیل لایه بردار بودن این ماسک ها) پوست کمی روشن تر به نظر می رسد، اما اگه این ماسک ها ناجور انتخاب شن و مراقبتای بعدی (مثل نبود روبرو شدن با نور آفتاب) انجام نشه، ضرر این ماسک ها بیشتر از سود اونا هستش.

مواد ساده ای چون خیار که به صورت ماسک خونگی استفاده می شه، معمولاً بدون ضرر هستن.

در انتخاب ماسک ها باید با متخصص پوست مشورت کرد. کلا قبل از مصرف هر نوع ماسکی، باید کمی از اونو روی قسمت داخلی بازو تست کرد و اگه حساسیتی دیده نشد، اونو استفاده کرد.

بیشتر ماسک های لایه بردار، دارای اسیدهای میوه با غلظت های جور واجور هستن.

درزمان مدت گذاشتن ماسک روی صورت که معمولا بین ۲۰ تا نیم ساعت س، باید استراحت کرد. بعد به آرومی صورت رو با آب ولرم شست و خشک کرد و در صورت قرار گرفتن در مقابل اشعه ماورای بنفش (آفتاب، لامپ مهتابی و کم مصرف، نمایشگر کامپیوتر) از ضد آفتابای مناسب پوست استفاده کرد.

از اونجایی که پوست بعد از به کار گیری ماسک، مقداری لایه ورداری می شه، ممکنه نسبت به آلرژنای (مواد حساسیت زا) موجود در محیط حساس تر شه، پس پس از مصرف ماسک ها باید از صابون های ملایم استفاده کرد.

دکتر سیمین ابراهیم زاده- متخصص پوست و مو

عضو انجمن بین المللی متخصصین پوست

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *