“از ماهی درمانی چه می دانید؟ | تغذیه سالم”

ماهی درمانی  (Fish Therapy)در سالای گذشته واسه درمان بعضی بیماریا

از ماهی درمانی چه میدونید؟

از جمله بعضی ناراحتیای پوستی و یا کاهش استرس ازش استفاده می شه. ماهیایی که واسه این نوع درمان استفاده میشن ماهیای خاصی هستن.

این نوع ماهیا  در استخرهای روباز و در چشمه آب معدنی بعضی کشورها وجود دارن و غذای اصلی اونا در پوست افراد گرفتار به مریضی پسوریازیسه.

این نوع ماهی از قسمتای مریض و یا قسمتای مرده پوست این بیماران تغذیه می کنه و به قسمتای سالم پوست اونا کاری نداره، در نتیجه اثرات مفیدی روی بهبود مریضی اونا می ذاره.

– چشمه آب معدنی به عنوان یه گروش درمانی مناسب و مهم واسه کاهش موقت علایم این بیماران حساب می شه و این بیماران می تونن هر چند ماه یه بار، با مراجعه به این چشمه آب معدنی و به کار گیری ماهیای اون به مراحل خوب شدن خود تسریع ببخشند.

در روش ماهی درمانی، ماهی خورده نمی شه، بلکه افراد یه تیکه از بدن خود و بیشتر پای خود رو در آب شامل این ماهیا قرار میدن و ماهیا با جمع شدن در دور و بر پای فرد، تاثیر خود رو روی پوست می ذارن.


چگونگی تاثیر ماهی درمانی بر بیماریای پوستی

وقتی که بیماران گرفتار به پسوریازیس وارد این آبا می شن، ماهیا به اونا نزدیک شده و شروع به مکیدن قسمتای مریض پوست این افراد می کنن. واسه بقیه بیماریای پوستی هم همینطور عمل میکنن.

پس از مکیدن، بعضی از نقاط پوست این افراد خونریزی کمی می کنه و فرد، قسمت زخمی رو در برابر نور خورشید و آب قرار میده.

سلنیوم موجود در این آبا، نقش مهمی در درمان این بیماریا داره. سلنیوم مهم ترین عنصر واسه بازسازی زخم پوستی این بیمارانه. هم اینکه سلنیوم موجود در این آبا، اثر محافظتی واسه سلولا در مقابل رادیکالای آزاد داره.

اثرات به درد بخور این نوع آب بر بیماریای گوارشی و بیماریای زنان دیده شده.

بیماران گرفتار به مشکلات عصبی و روماتیسمی با غوطه ور ساختن بدن خود در داخل این آبا، از اندازه ناراحتی هاشون کم میشه.

– مکیدن پوست به وسیله ماهیا باعث ایجاد احساس خوبی در مریض می شه، احساسی مثل سوزن سوزن شدن و ماساژ ناچیز پوست. این کار بیشتر به وسیله ماهیای جوون تر که نیاز بیشتری به مواد غذایی دارن و قدرت مکیدن اونا بیشتره، انجام میشه. این نوع مکیدن علاوه بر خاصیت درمانی، اثرات روانی مناسبی روی بیماران داره.

علاوه بر بیماران، افراد سالم هم از این چشمه استفاده می کنن. پوست افراد سالم هنگام برخورد با این ماهیا، بازسازی می شه، یعنی این ماهیا بخشای مرده و کراتینه پوست رو مصرف می کنن.

تو یه تحقیق، ۶۷ مریض گرفتار به پسوریازیس رو به مدت سه هفته، روزانه به مدت ۲ ساعت در حموم آب گرمی قرار دادن که حدود  ۲۵۰ تا ۴۰۰ عدد از این ماهیا داشت.

بعد از حموم به مدت ۳ تا ۵ دقیقه این افراد رو در برابر اشعه ماورای بنفش قرار دادن. پس از گذشت سه هفته، ۷۲ درصد از شرکت کنندگان، کاهش علایم مریضی پسوریازیس رو نشون دادن.


کلیاتی در مورد مریضی پسوریازیس

پسوریازیس یه جور مریضی پوستی است که دلیل قرمزی و ناراحتی پوست می شه. افراد گرفتار، پوست قرمز رنگی دارن و قسمتایی از پوست اونا به صورت تیکه تیکه به رنگ سفید مایل به نقره ایه. این مریضی بیشتر در نواحی مانند آرنج و زانو دیده می شه و همراه با خارشه.

بیشتر افراد ۱۵ تا ۳۵ ساله به این مریضی گرفتار می شن. این مریضی مسری نیس و به بقیه منتقل نمی شه.

اگه فردی تو یه خونواده به این مریضی گرفتار باشه، شانس ابتلای فرزندان دیگه و نسلای آینده هم بیشتر می شه.

جمع آوری: گروه سلامت پرداد

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *