از متادون چه می دانید؟ | ترک اعتیاد

بررسی ماده متادون

از متادون چه میدونید؟ اعتیاد به صورت زیادی در سطح دنیا رو به رشده. به گونه که این روزا افراد معتاد به طور روشن در سطح شهرا رفت و اومد میکنن.آدمایی که خیلی راحت مشغول به فروش مواد هستن و از این روش گذران عمر میکنن. اما متادون که یه داروی مخدر صنعتیه واسه کنترل اعتیاد به مواد مخدر به کار میره. واسه آشنایی بیشتر با این دارو مطالب زیر به کمک شما میاد.

متادون از خونواده مواد شبه افیونىه و بیشتر در درمان وابستگى به بقیه شبه افیونىا مثل هروئین، کدئین و مورفین کاربرد داره

متادون یه شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعىه، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید. بقیه شبه افیونىا یا طبیعى هستن مانند مرفین و کدئین که فرآورده هاى طبیعى بوته خشخاش هستن و یا شبه افیونیهاى نیمه مصنوعى هستن مانند هروئین، که مرفینىه که به روش شیمیایى پردازش شده. (دى استیل مورفین)

متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولین بار براى آرامش درد استفاده شد. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک تریاک جلوگیرى کرده و تقاضاى اونو کاهش داده و یا از بین مى برد، براى اولین بار در سال هاى ۱۹۶۰ واسه درمان اعتیاد به این ماده عادی شد.

به کار گیری دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منتهی به درمون فرد معتاد نمى شه، بلکه به عنوان جزئی از روند درمان معتادان به مواد افیونی استفاده میشن. این ادما از پشتیبانی هاى طبى و اجتماعى لازم براى اثبات و بهبود زندگى بهره مند و تشویق مى شن مادامى که این دارو در مورد اونا موثره، به درمان ادامه.

بیشتر کسانى که متادون واسه شون تجویز مى شه، براى وابستگى به مواد افیونىا تحت درمان قرار گرفتهاند.

این افراد شامل کسانى هستن که به داروهاى غیرقانونى مانند تریاک و هروئین و داروهاى تجویز شده به وسیله دکتر مثل کدئین وابستگى پیدا کردن.

افراد معتاد به مواد شبه افیونى هاى کوتاه اثر مانند هروئین باید متادون رو به طور منظم دریافت کنن تا از بروز علائم ترک جلوگیرى شه.

هم اینکه متادون براى کسانى که به طور مرتب از مواد شبه افیونى به طو رتزریقی استفاده مى کنن و آلوده به ویروس ایدز HIV یا هپاتیت C هستن، تجویز مى شه تا به ادامه روند ترک در این افراد کمک کنه و خطر انتشار عفونت رو از راه به کار گیری سوزن مشترک کم کنه.

متادون گاه در آرامش درد افراد گرفتار به درد شدید طولانی یا درد همراه با بیمارى هاى درمون ناپذیرى که منتهی به مرگ مى شن، به کار مى رود.

 

متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى کنه؟

برخى از افرادى که درمان با متادون رو شروع مى کنن، سرخوشى و آرامشى رو احساس مى کنن که در میان تمامى داروهاى شبه افیونى مشترکه.

با ادامه درمان و رسیدن به یه دوز ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد مى شه. کسانى که در حال درمان با متادون هستن، بیشترً احساس خود رو از مصرف متادون، “طبیعى” عنوان مى کنن.

درمان با متادون بر تفکر اونا تاثیرى نداره، مى تونن کار کنن، به مدرسه برن و یا از خونواده مراقبت کنن. متادون هم اینکه از تاثیر نشئه آور هروئین و بقیه شبه افیونیها جلوگیری مى کنه و اینجوری اثر این داروها رو کاهش مى دهد.

درمان با متادون، مشکلات جانبى هم ممکنه به همراه داشته باشه از جمله تعریق، یبوست و زیاد شدن وزن.

اثرات متادون براى چه مدت باقى مى موند؟

متادون ماده ای طولانی اثره .شخصى که به مواد شبه افیونى وابستگى داره با یه دوز متادون در شبونه روز از علائم ترک محفوظ مى موند. در مقابل کسى که به هروئین براى دوری معتاده، واسه جلوگیری از بروز علائم ترک در خود باید سه تا چهار بار در روز این ماده رو مصرف کنه.

درمان روزانه با متادون مى تونه تا بى آخر ادامه یابد اما اگه فردى که متادون دریافت مى کنه و دکتر با وى براى پایان درمان به توافق برسه، از دوز متادون کم کم در طول هفته ها یا ماه هاى زیاد کاسته مى شه و روند ترک آسون کردن مى شه.

در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل پیچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى بروز می کنن.

این علائم در طول یک تا سه روز پس از آخرین دوز شروع شده، در طول سه تا پنج روز به بالاترین درجه خود رسیده و بعد کم کم از بین مى روند، گر چه بقیه علائم مانند مشکل خواب و تمایل به مصرف دارو مى تونه براى ماه ها ادامه یابد.

متادون خطرناکه؟

زمانى که متادون طبق تجویز دکتر دریافت مى شه، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى کنه، حتى اگه براى چند سال به طور روزانه مصرف شه.

از سوى دیگه متادون یه داروى قوىه و مى تونه براى کسانى که اونو به طور منظم دریافت نمى کنن فوق العاده خطرناک باشه، چون که این افراد نسبت به اثرات اون تحمل پیدا نکرده ان.این دارو حتى دوزهاى بسیار پائین هم مى تونه براى کودکان کشنده باشن.

از این رو تجویز متادون با دقت پایش و کنترل مى شه.

یه مزیت مهم متادون اینه که این ماده مصرف هروئین رو کاهش مى دهد. خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بى روش، دچار شدن به عفونت HIV و هپاتیت C از راه کاربرد سوزن مشترکه. درمان متادون کمک مى کنه که فرد از فجایع ناشى از مصرف هروئین محفوظ بمونه.

متادون اعتیادآوره؟

تعاریف جدید از “اعتیاد”، عوامل متعددى رو در ارزیابى مصرف دارو به وسیله فرد مورد توجه قرار مى بدن. این عوامل شامل “تحمل” یا نیاز به افزایش همیشگی دوز دارو براى رسیدن به اثر برابر؛ “وابستگى جسمی” یا بروز علائم ترک با قطع مصرف و “مصرف همراه با اضطرار” برخلاف یافته های منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستن.

برخى مى می گن که متادون به همون اندازه هروئین اعتیادآوره. کسانى که متادون مصرف مى کنن، ً نسبت به برخى اثرات اون تحمل پیدا کرده و در صورتى که دارو رو به شکل منظم نگیرن، دچار علائم ترک مى شن.

اما اگه چگونگى و دلیل مصرف دارو رو مهم بدونیمش، متادون در تعریف کامل “ماده اعتیادآور” نمى گنجد. اول از همه این که تجویز متادون واسه بیماران به عنوان یه درمان طبى در نظر گرفته مى شه و تنها براى کسانى تجویز مى شه که خود الان وابسته به داروهاى شبه افیونى مانند هروئین هستن

. براى این افراد، متادون یه جانشین مطمئن براى روش هاى خطرناکى چون به کار گیری هروئین به حساب مى رود. متادون ایشون رو از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها کرده و بدانا امکان بهبود زندگى شون رو مى بخشه.

متادون گاه به عنوان داروى خیابانى مورد استفاده قرار مى گیرد، اما مصرف اون بیشتر به خاطر پیشگیرى از علائم ترک هروئین است. اثرات متادون کندتر از اون ظاهر مى شن و بیشتر از اون مى پایند که بشه از اون به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف یاد کرد.

اثرات طولانى مدت متادون

درمان با دوز نگهدارنده متادون یه درمان طولانى مدته. درمان از یک تا دو الى بیست سال و یا بیشتر به طول مى انجامد. این درمان طولانى مدت از نظر پزشکى بى خطر و موثرترین درمان موجود براى وابستگى به مواد شبه افیونىه.

از متادون چه میدونید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *