از مته های دندانپزشکی چه می دانید | بیماری

هست که یکی از اونا سریع و دیگری کم سرعته. متهای سریع، سرعتی بیشتر از RPM ۲۵۰ دارن و این یعنی این متها در هر ثانیه۴ هزار بار می چرخن.

۲. وقتی دکتر بیشتر از ۳۰ ثانیه با مته دندون پزشکی روی دندون شما کار کنه، اون قدر باکتری به اون منتقل می شه که انگار مستقیم در صورتش عطسه کردین. واسه همینه که بیشتر دندون پزشکان ماسک میزنن.

۳. متهای سرعت بالا هنگام چرخیدن به بیرون آب پرتاب می کنن، وگرنه اصطکاک باعث می شه، دندون شما بین پر کردن به دلیل اصطکاک زیاد داغ شه و عصبی که در اون هستش آسیب ببینه.

۴. خیلی از دندون پزشکان از مته دندونپزشکی به عنوان یه وسیله کار نام می برن تا قابل پذیرش تر و باحال تر نشون بدن.

۵. متهای دندونپزشکی بعد از هر استفاده استریل می شن، یعنی تا ۱۲۰درجه سانتی گراد با بخار تحت فشار دست کم واسه ۱۵ دقیقه گرما می بینن.

۶. اولین مته دندون پزشکی مثل یه اره بود که حدود ۹ هزار سال پیش به وسیله تمدنای قدیمی استفاده می شد.

۷. اجزای متهایی که دندون پزشکان استفاده می کنن از تنگستن-کاربید ساخته شدن و بعضی از اونا تیغهایی دارن که دندون رو می برن و تعدادی از اونا هم با الماس پوشیده شدن تا تاثیری مانند سوهان واسه صاف و صیقلی کردن سطح دندون داشته باشن.

۸. حتی تا قرن بیستم هم خیلی از دندون پزشکان از متهایی استفاده می کردن که با پدال پایی کار می کرد.

۹. صدایی که مته دندونپزشکی سریع از خود تولید می کنه، می تونه مهم ترین دلیل ترس مردم از دندون دکتر باشه و حتی واسه کسائی که از دندون دکتر هول و هراسی ندارن هم این صدا می تونه بسیار ناخوشایند باشه.

۱۰. خیلی از متهای دندونپزشکی بیشتر از ۱۰۰۰ دلار می ارزن.

 

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *