از محصولات آرایشی مجوزدار استفاده کنید | بیماری

با این اوصاف و با در نظر گرفتن مصرف گسترده لوازم آرایشی در ایران، کارشناسان داخلی عقیده دارن، چیزی که در مصرف لوازم آرایشی مهم بیشتره، به کار گیری اجناس استانداردیه که مجوز وزارت بهداشت رو دارن و با این دلیل آوردن، به کار گیری مارکای معروف بازم بهتر از به کار گیری مارکای بی نام و نشونه.

دکتر کامران بلیغی، عضو هیأت علمی پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نظارت وزارت بهداشت برلوازم آرایشی- بهداشتی میگه: خبرهایی مثل خبر گذشته مبنی بر وجود سرب زیادتر از اندازه مجاز در رژ لبای معروف و شناخته شده بین المللی، می تونه به دلایل تجاری هم اتفاق بیفته؛ چون که بعضی وقتا، رقابت بین تولیدکنندگان بزرگ اجناس آرایشی، نتیجه ای هم جهت با بدبین کردن آدما به مارکی خاص رو در برداره.

ایشون ادامه میده: به نظر نمی رسه در مورد لوازم آرایشی موجود در بازار که برچسب تأیید وزارت بهداشت رو دارن، مثل اینکه ایرونی یا خارجی باشن، مشکلی وجود داشته باشه و به صرف یه مطالعه، نمیشه افراد رو بدبین کرد؛ اما مشکلی که هست و تهدیدی واسه سلامت هم هستش، به کار گیری لوازم آرایش غیر استاندارد، بدون مجوز یا تاریخ مصرف گذشته ایه که در خیلی از موارد به شکل قاچاق وارد ایران می شه.

بلیغی اضافه می کنه: مواد آرایشی که تأییدیه وزارت بهداشت رو ندارن، بیشتر ارزون قیمت هستن و با در نظر گرفتن رواج به کار گیری لوازم آرایش، به خصوص در سنین پایین تر، از اونجا که قیمت محصول آرایشی یکی از ملاکای انتخاب در این سنین هستش، به کار گیری اجناس متفرقه می تونه خطرناک باشه.

مراقب آلرژی باشین

در حالی که بیشتر کارشناسان پوست، آسیب خاصی به جز عکس العملای آلرژیک رو در اثر به کار گیری لوازم آرایشی مجاز برنمی شمرند و تنها محدودیت مصرف رو به آدمایی که به کار گیری این اجناس، دلیل قرمزی، خشکی و پوسته ریزی در پوست اونا می شه، پیشنهاد می کنن،

دکتر غلامحسین غفارپور، مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه می کنه: به کار گیری لوازم آرایشی دارای تأییدیه وزارت بهداشت، چه داخلی و چه خارجی باشه، در بعضی موارد به نفع پوسته و اون مواردیه که این اجناس با پوست افراد سازگاری داشته باشن.

ایشون هم اینکه در توضیح معنی سازگاری میگه: سازگاری به این معناست که به کار گیری یه محصول آرایشی، باعث قرمزی، خشکی یا پوسته ریزی و تحریک پوست نشه وگرنه به کار گیری کالاهایی مثل کرمای مرطوب کننده که دلیل لطافت پوست می شن یا کرم پودرهایی که رنگین بوده و خاصیت ضد آفتاب هم دارن، به نفع پوسته.

رژ لبای بدون ائوزین بهترند

دکتر زهره تهرانچی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عقیده داره که آسیب خاصی به جز عکس العملای آلرژیک با احتمال خیلی کم ممکنه اتفاق بیفته و آلرژی هم که هست، معمولا در مورد ماده ائوزین موجود در رژ لبای قرمز با موندگاری بالاست که اونم در ترکیبات محصول دیده میشه و در صورت وجود آلرژی به این ماده، مصرف کنندگان می تونن از رژ لبای بدون ائوزین استفاده کنن.

دکتر زهرا حلاجی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم با تأیید اجناس دارای مجوز، در مورد محدودیتای احتمالی، به جوونایی که پوستای چرب و جوش دار دارن اشاره کرده و میگه: به کار گیری اجناس آرایشی در هر فردی باید متناسب با نوع پوست همون فرد باشه، چون که به کار گیری شکلای جور واجور ناجور لوازم آرایشی، به خصوص در جوونایی که جوش صورت هم دارن، باعث افزایش التهابات می شه.

ایشون هم اینکه به سوء تفاهم رایجی که در مورد به کار گیری رژ لب واسه نابود کردن خشکی لب ها در زمستون هست، اشاره کرده ومی گوید: به کار گیری رژ لب واسه نابود کردن خشکی لبا در زمستون، اصلا جواب نمی ده، چون که ممکنه این خشکیا در اثر اگزما ایجاد شده باشه، پس بهترین درمان به کار گیری چرب کننده هایی مثل ویتامین A یا A+D هستش. 

صدف کوه کن

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *