از مدل و تغییرات ناخن به بیماری های پی ببرید (عکس) | بیماری

: تعجبی نداره بله میشه خیلی از بیماریای پوستی رو از مدل ناخن و تغییراتی که در ناخن به وجود میاد فهمید و درمان کرد.  ناخنا زبون نشون دهنده بعضی از بیماریا هستن، پس هر مشکلی که در سطح ناخن ایجاد، می تونه هشداری واسه دچار شدن به یه مریضی خاص باشه.

ناخنا شکل دیگری از پوست هستن که از یه پروتئین مرده، شفاف و سخت به نام کراتین ساخته شده‏ ان. ناخن‏ ها از سلول‏ های زایای ناخن تولید می‏شن. این سلول‏ها در قسمت ابتدایی ریشه ناخن قرار دارن و فعالیت اونا باعث ساختن ناخن می‏شه پس سلامت سلول‏های زایای کراتین، آسیب ندیدن و رسیدن مواد غذایی کافی به اونا مهمترین عوامل واسه داشتن ناخن‏ هایی سالم و زیباست. اما هر دلیلی که موجب مشکل در تولید سلول‏های زایا شه، شک نداشته باشین مشکلات ناخن رو جفت و جور می کنه. مشکلات ناخن مخصوصا در بین خانوم ‏ها متعدده که اینجا به شایعترین اونا اشاره می‏کنیم.

مریضی‏های ناخن به دو دسته کلی تقسیم ‏بندی می‏شن. دسته اول مریضی‏ هایی هستن که باعث تغییر در شکل ناخن می‏شن و دسته دوم مریضی‏هایی هستن که تغییر رنگ ناخنا رو به همراه دارن. هر کدوم از این دو دسته، علل و عوامل جور واجور و مریضی‏های مختلفی رو در خود جای می‏بدن. اما از مهمترین و شایعترین مشکلات ناخن میشه به ایجاد شیارهای طولی و عرضی در ناخن، شکنندگی، گوشه کردن، گود شدن، کلفت شدن ناخن اشاره کرد.

شیارهای طولی در ناخن

در این مریضی خطوطی مثل شیار در طول ناخن ایجاد می‏شه. این خطوط در بسیاری موارد طبیعیه و به نسبت‏ های بسیار ناچیز در افراد زیادی دیده می‏شه ولی اگه این خطوط عمیق یا برجسته و روشن شن و در تموم ناخن‏ها وجود دارا باشن در آنصورت نشون دهنده مریضی‏ های جدی تری هستن و مریض باید حتما واسه درمان به دکتر مراجعه کنه تا از تخریب و تغییر شکل ناخن ‏هاش پیشگیری کنه.

اگه شیار عمودی فقط روی یه ناخن ایجاد شده باشه بیشتر به وجود اومده به وسیله تروما یا ضربه فیزیکی هستش. ضربه ‏هایی که به ناخن‏ ها وارد می‏شه حتما نباید شدید باشن بلکه ضربات ناچیز تکراری و دائمی هم می ‏تونن اینجور مشکلاتی بسازن.

شیارهای عرضی در ناخن

این شیارها به صورت عرضی روی ناخنا ایجاد می‏شن و دلیل این مشکل هم در بیشتر موارد ضربه س. اما هر دلیلی که باعث توقف یا کم شدن فعالیت سلول‏ های زایای ناخن شه می‏تونه این مشکل رو بسازه. مریضی‏ های تب‏ دار شدید و مصرف بعضی داروها از جمله داروهای شیمی ‏درمانی می‏تونه باعث بروز شیار عرضی روی ناخن‏ها شه. پس وجود این علامت هشداریه واسه اینکه مریض حتما به دکتر مراجعه کنه تا دلیل واقعی اون مورد بررسی قرار بگیره. شیارهای عرضی معمولا با رشد ناخن برطرف می‏شن.

ناخن‏ های شکننده

شکنندگی ناخن با خشکی پوست در ارتباطه و چون خانوم ‏ها بیشتر در برابر عواملی هستن که خشکی پوست رو شدید شدن می‏کنه بیشتر هم دچار این مشکل می‏شن. این عوامل شامل کار زیادتر از اندازه با آب و مواد شوینده بدون به کار گیری دستکش، استفاده زیاد از مواد آرایشی مخصوصا شکلای جور واجور لاک‏ها یا پاک‏ کننده ‏ها به دلیل وجود مواد تحریک‏ کننده در اونا و … است. البته استعداد ژنتیکی افراد هم در شدید شدن این ضایعات بی‏ تاثیر نیس. برخلاف باور عمومی در جامعه، کمبود مواد مغذی در بدن باعث ایجاد مشکل یا شکنندگی در ناخنا نمی‏شه. چیزی که به ناخن‏ ها آسیب می‏ رساند بیشتر عوامل محیطیه. به کار گیری دستکش هنگام کار کردن و کرم‏ های مرطوب‏ کننده در بهبود این مشکل موثر هستن.

جدا شدن ناخن از بستر

انیکولیز نام دیگه جدا شدن ناخن از بستر خوده. این مشکل در بعضی از مریضی‏ های سیستمیک دیده می‏شه. اگه تعداد ناخن‏ های درگیر بیشتر از ۲ تا ۳ مورد باشه، مریضی‏ های جدی و مهمی مطرح هستش که حتما لازمه واسه درمان اونا به دکتر مراجعه کرد. اما بیشتر مواقع فقط یکی از ناخنا و اونم معمولا ناخن‏ های بزرگ در شست پا به دلیل وجود عوامل محیطی از جمله فشار زیاد کفش دچار این آسیب می‏شن.

بلند کردن زیاد ناخن‏ ها هم اونا رو مستعد ضربه‏ های جور واجور و حتی جدا شدن ناخن از بستر خود می‏کنه. بعضی وقتا تمیز کردن ‏های تکراری و شدید ناخن که با عنوان پدیکور و مانیکور شناخته می‏شن ممکنه باعث ایجاد مشکل در ناخن‏ ها شن. اما یکی از دلایل شایع جدا شدن ناخن از بستر مخصوصا اگه در تعداد خیلی از ناخن ‏ها اتفاق بیفته، دچار شدن به پسوریازیس ناخن است. این مریضی می‏تونه با بقیه علائم پوستی یا سابقه مثبت در خونواده مریض همراه باشه.

بعضی وقتا جدا شدن ناخن از بستر خود با تغییر رنگ زرد، سفید یا سبز هم همراه س. در این شرایط باید عوامل جور واجور عفونی رو هم در مریض بررسی کرد.

گود شدن ناخن‏ ها

گود شدن یا چاله ‏دار شدن ناخنا مشکل شایعیه. چاله‏ ها معمولا به دو صورت دیده می‏شن. بعضی وقتا بسیار سطحی، منظم و یه شکل هستن و به دلیل اگزماهای سطحی و بعضی مریضی‏ های خودایمنی که روی پوست خودنمایی پیدا می‏کنن ایجاد می‏شن. مثل ریزش موی سکه‏ ای یا آلوپشی آره‏آتا که تظاهرش روی ناخن‏ها به شکل چاله س.

اگه دلیل گودی ناخن ، اگزما باشه با درمان‏ های موضعی می‏توان کم کم اونو درمان کرد. اما بعضی وقتا هم چاله ‏ها بسیار عمیق و بدشکل هستن و باعث نازیبا شدن ناخن ‏ها و دست‏ ها می‏ شن. دچار شدن به مریضی صدف یا پسوریازیس یکی از دلیلای ایجاد این مشکله. در اینصورت مراجعه به یه متخصص پوست واسه بررسی و درمان گودی‏ های عمیق الزامیه.

از بین رفتن ماهک ناخن

ماهک ناخن منطقه‏ای هلالی شکل در ریشه ناخنه که معمولا از زیر صفحه ناخن دیده می‏شه. این منطقه محل تجمع سلولای زایای ناخنه. بعضی وقتا با آسیب‏ هایی که هنگام تمیز کردن ناخن و اقدامات زیبایی رخ می‏ دهد به ماهک ناخن و سلول‏های زایا آسیب وارد می‏شه. دیده شدن ماهک ناخن در افراد جور واجور فرق داره و از دید ارثی و ژنتیکی ممکنه ماهک کمتر یا بیشتری در ناخن دیده شه. نبود ماهک ناخن بدون تغییراتی در شکل ناخن مشکل مهمی نیس و یه تغییر طبیعی حساب می‏شه.

فرو رفتن ناخن در گوشت دور و بر خود

ناخن فرو رفته در گوشت یا ناخنک حالت شایعیه که در خیلی از افراد دیده می‏شه. این حالت بیشتر ناخن پا رو گرفتار می‏کنه ولی بعضی وقتا به دلیل کوتاه کردن ناجور ناخنا، در دست ‏ها هم دیده می‏شه. مهمترین اقدام واسه پیشگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت اینه که تلاش کنین ناخن‏ها رو از ته و هلالی نگیرید.

بلکه بهتره ناخن‏ها کمی بلند باقی بمونن و زاویه دارا باشن. به کار گیری کرم مرطوب‏‏ کننده در پوست دور و بر ناخن و رعایت بهداشت در بهبود این مشکل موثره. اگه فرو رفتن ناخن باعث ایجاد عفونت در محل شه از خود درمانی دوری کنین و به دکتر متخصص پوست مراجعه کنین شاید لازم باشه جراحی سبکی در محل انجام شه تا از شدت عفونت و بدشکلی ناخن جلوگیری کنه.

کلفت شدن صفحه ناخن

کلفت شدن ناخن می‏تونه به وجود اومده به وسیله چند عامل جور واجور باشه. یکی از این عوامل جمع شدن پوسته ‏هایی زیر ناخنه که معمولا به دلیل اضافه شدن عفونت ‏های قارچی در ناخن ایجاد می‏شه. البته بعضی عوامل مانند اگزمای دور و بر ناخن هم می‏تونن این حالت رو شدید شدن ‏کنن. آدمایی که پوست خشکی دارن ممکنه بین دچار شدن به اگزمای پوست، ناخن‏ هاشون هم درگیر شه و همین امر باعث افزایش پوسته‏ های زیر ناخن و کلفت شدن ناخنا شه. عامل دیگری که باعث بروز این مشکل می‏شه ضربه‏ ها هستن. به هرحال واسه تشخیص هر کدوم از این علل، مراجعه به دکتر متخصص پوست پیشنهاد می‏شه.

پوسته شدن دور و بر ناخن

پوسته شدن یا ریش ریش شدن پوست دور و بر ناخن معمولا به دلیل خشکی هوا و بیشتر در فصول سرد سال ایجاد می‏شه. بدیش اینه خیلی از افراد با دستکاری و کندن پوسته‏ ها باعث شدید شدن مشکل و حتی باعث ایجاد عفونت‏ های ثانویه در اونا می‏شن. پوشیدن دستکش تا حد زیادی در پیشگیری و درمان پوسته ‏ها موثره اما بعضی وقتا به کار گیری دستکش به طور درست صورت نمی‏ گیرد.

آدمایی که با این مشکل مواجه هستن باید حتما از دو دستکش استفاده کنن. بهتره دستکش زیرین از جنس نخ باشه و در بیشتر ساعات روز دست‏ها رو بپوشونه و هنگام شست ‏وشو و به کار گیری مواد شوینده، دستکش لاستیکی روی دستکش نخی پوشیده شه. دست کردن دستکش لاستیکی به تنهایی ممکنه حتی باعث شدید شدن پوسته شدن شه.

عفونت ‏های دور و بر ناخن

یکی از شایع ترین مشکلات ناخنه که باعث تغییراتی در ظاهر ناخن به صورت تغییر رنگ یا تغییر شکل می‏شه. عفونت‏ ها در دور و بر ناخن معمولا به دو دسته زیاد و طولانی تقسیم‏ بندی می‏شن. معمولا سه دسته عوامل میکروبی شامل قارچ‏ ها، باکتری‏ ها و ویروس ‏ها در عفونت دور و بر ناخن نقش دارن. مریضی قارچی دور و بر ناخن معمولا در کسائی ایجاد می‏شه که استعداد دچار شدن به اونو دارا باشن.

این استعداد شامل عوامل محیطی و عوامل ارثی و مشکلات شخصی هر فرده. مثلا آدمایی که در محیط ‏های مرطوب کار می‏کنن یا در طول روز زیاد با آب و رطوبت در تماس هستن، کسائی که ساعت‏ های طولانی کفش به پا دارن و پاشون زیاد عرق می‏کنه، آدمایی که در هفته چند بار استخر می‏روند، بیماران گرفتار به دیابت و مریضایی که قندهای کنترل ‏نشده دارن، افراد چاق و با اضافه وزن بالا بیشتر دچار این مشکل می‏شن مخصوصا اگه بهداشت و شست ‏وشوی مناسب پوستشون رو هم انجام ندن. مانند آشپزها، آرایشگران، دندانپزشکان، ورزشکاران و …

عفونت‏های قارچی می‏تونه باعث بدشکلی و تغییر رنگ ناخن ها شه. زیر ناخن معمولا پوسته ‏های کلفتی ایجاد می‏شه و همه این موارد باعث بدشکلی‏ های پیش‏رونده در آینده می‏شه. از اونجا که عفونت‏ های قارچی واگیردار هستن امکان سرایت عفونت از یه ناخن به بقیه ناخن‏ ها یا انتقال عفونت از یکی به یکی دیگه س.

تغییر رنگ ناخن

مشکل تغییر رنگ ناخن ما رو متوجه بعضی از مریضی‏ های مهم می‏کنه به خاطر همین هرگونه تغییر رنگ در ناخن باید حتما دلیل‏ یابی شه پس مراجعه به یه متخصص پوست می‏تونه کمک‏ کننده باشه. اما سفید شدن یا بروز لکه‏ های سفید در ناخن یه مشکل شایعه. بعضی وقتا این تغییر رنگ به صورت منطقه ‏ای و محدود و بعضی وقتا هم گسترده ‏تر و یکدسته.

سفید شدن منطقه ‏ای ناخن که به صورت لکه ‏های ریز و پراکنده دیده می‏شه بر خلاف باور عمومی که اونو با کمبودهای تغذیه ‏ای در رابطه می‏دانند معمولا به دلیل ضربه های ناچیز، تکراری و طولانی ‏مدت ایجاد می‏شن‏ و از نظر پزشکی اهمیت چندانی ندارن. اما اگه لکه ‏‏ها به صورت وسیع و گسترده ناخن‏ ها رو درگیر کرده باشن طوری که ناخن‏ ها بطور یکدست سفید شن به بعضی مریضی‏ های داخلی مثل مریضی‏ های کلیه و کبد شک می کنیم. بعضی وقتا هم هیچ مشکلی در کار نیس و سفید شدن ناخن‏ ها جنبه ارثی و ژنتیکی داره.

اینم بگیم که اگه سفید شدن ناخن‏ها با تغییرات شکل ناخن مثل بدشکلی، پوسته شدن یا افزایش ضخامت همراه باشه در آنصورت از نظر مریضی‏های قارچی مورد بررسی قرار می‏گیرد.

تغییر رنگ‏ های متنوعی در ناخن‏ ها ایجاد شه که هر کدوم می تونه نشون دهنده مشکل خاصی در ناخن باشه: از این موارد، میشه به مشکی شدن ناخن اشاره کرد که حتما باید به اون توجه کرد چون یکی از علائم ملانوم یا سرطان پوست می‏تونه به صورت یه لکه مشکی رنگ‏ در ناخن خودنمایی پیدا کنه. البته ناخن‏ ها بعد از ضربات شدید به دلیل خونریزی در بستر ناخن هم مشکی می‏شن اما این حالت معمولا طی یکی دو هفته کمرنگ می‏شن و بعد هم از بین می‏روند ولی اگه لکه مشکی با یا بدون ضربه ایجاد شه و طی ۲ هفته از بین نره نیاز به بررسی داره.

بعضی وقتا هم لکه مشکی روی ناخن حاصل خالیه که در بستر یا ریشه ناخن هست و جای نگرانی نیس اما زرد شدن ناخن مخصوصا اگه اندازه کمی از ناخن درگیر باشه باید از نظر مریضی‏های قارچی بررسی شه. کم ‏کاری یا پرکاری تیرویید هم ممکنه با تغییراتی در سطح ناخن همراه باشه که شایع ترین اونا زرد شدن ناخن‏ ها یا جدا شدنشون از بستره.

به هرحال مشکلاتی که در ناخن‏ ها ایجاد می‏شه می ‏تونه نشون دهنده خیلی از مریضی‏ های داخلی در بدن باشه پس بهتره با دیدن هر مشکلی در ناخن دکتر خود رو از اون آگاه کنین.

.

منبع : nazweb.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *