از مرگبارترین بیماریها پیشگیری کنید! | بیماری

: مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

بیماریای قلبی، سکته مغزی، سرطانا و دیابت از مرگبارترین بیماریها هستن

 

از این بیماریا فاصله بگیرین!
آدم امروزی در برابر یه عالمه از عوامل مریض کننده که دلیل ساز مرگ هستن، قرار داره. هر روزه با یه عالمه از اخبار مواجه میشیم که مرگبارترین بیماریا رو معرفی می کنن.  بیماریای قلبی، سکته مغزی، سرطانا و دیابت تا الان تونسته ان در مقامای بالاتر بایستند. شاید اگه بدونین این بیماریا چیجوری به وجود میان و چیجوری میشه از اونا پیشگیری کرد، به این قاتلان بی رحم فرصت نداده و شکست شون بدین.

 

جنگ بین بیماریا و آدما یه جنگ قدیمیه؛ اما آگاهی آدما اسلحه جدیدیه که نیروی بیشتری واسه مقابله با این بیماریا در اختیارمون قرار میده. واسه بررسی مرگبارترین بیماریا با دکتر مصطفوی متخصص قلب و عروق، دکتر جامه بزرگی متخصص مغز و اعصاب، دکتر نحوی جو دکتر و عضو شورای سیاست گذاری سلامت و دکتر محمد هاشمی  دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت وگو کردیم. اگه می خواین مرگبار ترین بیماریا رو بشناسین و واسه دفاع مجهز باشین، این گزارش رو از دست ندین.

 

• بیماریای قلبی، مقام اول مرگ و میر ایرانیان
 بررسیا نشون میده مبتلایان به فشار و چربی خون بالا، مرض قند، سیگاریا و افراد کم جنب و جوش زودتر از بقیه درمعرض دچار شدن به سکته های مغزی و قلبی قرار دارن، طوریکه کلی مرگا در فاصله سنی ۳۰ تا ۷۰ سالگیه و بیشتر این مرگا قابل پیشگیریه و با رفتارها و سبک زندگی مردم رابطه مستقیم داره.

به علاوه براساس گزارشای وزارت بهداشت، هرساله هزار سکته قلبی و ۴۳هزار سکته مغزی در کشور اتفاق میفته که میشه با تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی غذایی، از تعداد این سکته ها کم کرد. طبق آمارها، بیماریای قلبی اولین عامل مرگ و میر ایرانیاس.

 

مهم ترین راه پیشگیری از مریضی قلبی، داشتن سبک زندگی سالمه

 

– دلیل افزایش بیماریای قلبی
دکتر مصطفوی درباره دلیل بیماریای قلبی میگه: بیماریای قلبی مهم ترین عامل مرگ و میر در ایرانه که مهم ترین دلیل اون گرفتگی عروق کرونری قلب و به دنبال اون سکته قلبیه. مهم ترین عوامل دلیل ساز گرفتگی رگا هم فشار خون، دیابت، چربی خون، مصرف سیگار و سوابق خانوادگی و ارثیه. مصرف سیگار و قلیان در افراد و بعضی از خانوما  بیشتر شده که به دنبال اون آمار دچار شدن به بیماریای قلبی در خانوما هم زیاد شده.

 

رواج زندگی نشسته و بدون فعالیت، استرس، مصرف فست فودها، چاقی و… باعث بروز مشکلات قلبی و بالا رفتن مرگ ومیر بر اثر این بیماریا شده. در گذشته سنین بالا بیشترین خطر دچار شدن به مریضی قلبی رو داشتن اما امروزه به دلیل عادات نادرست و سبک زندگی غلط سن دچار شدن به بیماریای قلبی پایین اومده.

 

– پیشگیری از بیماریهای قلبی
مهم ترین راه پیشگیری از مریضی قلبی، سبک زندگی سالمه که حتی می تونه تاثیر عوامل ژنتیکی دچار شدن به بیماریای قلبی رو هم به کمترین حد ممکن برسونه. فعالیت بدنی، دوری از استرس، دوری از مصرف سیگار، مصرف غذاهای سالم و سبزیجات، کنترل قند و فشار خون و… همه جزء کارهاییه که میشه واسه پیشگیری از بیماریهای قلبی انجام داد. درد قفسه سینه مهم ترین و ابتدایی ترین علامت مریضی و سکته قلبیه که با بررسیای دقیق تر و آنژیوگرافی میشه دچار شدن به این بیماریا رو به طور قطع تشخیص داده و واسه پیشگیری و درمان دست به کار شد.

 

سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در ایران
سکته مغزی به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران و بعضی کشورای در حال پیشرفته س.

 

– عوامل ایجاد سکته مغزی
دکتر جامه بزرگی متخصص مغز و اعصاب در این باره میگه: سکته مغزی دومین دلیل مرگ و میر در ایران و دلیل اصلی ناتوانی و ازکار افتادگیه. سکته یعنی بسته شدن یه تیکه از رگ و ازبین رفتن بخشی از بافت که اگه این تخریب در مغز باشه، سکته مغزی حساب می شه. دو عامل واسه سکته مغزی هست: یکی عواملی که نمیشه اونا رو عوض کرد مثل سن (سکته مغزی در افراد سن بالا بیشتره)، جنسیت (سکته مغزی در مردها بیشتره)، عوامل ارثی و نژاد (سیاهپوستان بیشتر از سفیدپوستان به این مریضی گرفتار می شن).

 

عوامل دیگه دلیل ساز سکته مغزی رو میشه کنترل کرد مثل فشار خون، قند خون، چربی خون، مصرف سیگار، کم تحرکی، کمبود ماده غذایی به نام فولات که در سبزیجات هست، بعضی بیماریای زمینه ای مثل مشکلات ریتم قلب، سکته قلبی، تنگی رگای گردن و… که میشه با رعایت بعضی مسائل مربوط به سلامت، خطر اونا رو کم کرد.

 

کاهش یهویی فشار خون واسه فرد مشکوک به سکته مغزی بدترین کاره

 

– پیشگیری از سکته مغزی

علائم سکته مغزی شامل فلج یه طرف بدن شامل ناتوانی یا بی حسی در انداما، فلج و بی حسی تو یه طرف صورت که علامت اون کج شدن صورته. مشکل صحبت ( ناتوانی در صحبت، حرفای نامربوط گفتن یا تپق زدن) که یهویی بروز می کنه، مشکل در بینایی که فرد یه طرف صورت رو نمی بینه، سرگیجه، دوبینی، نبود تعادل و… جزء علائمیه که باید به عنوان اخطار روش زوم کرد.

 

اگه فردی دچار این علائم شه باید خیلی سریع خود رو به مرکز درمانی برسونه تا از نظر دچار شدن به سکته مغزی تحت بررسی قرار گیرد. در این مواقع اصلا قرص زیر زبانی و… پیشنهاد نمی شه که ممکنه باعث افت یهویی فشار خون شه. کاهش یهویی فشار خون واسه فرد مشکوک به سکته مغزی بدترین کاره. اگه وقوع سکته مغزی زود یعنی زیر ۳ تا ۴ ساعت تشخیص داده شه، میشه داروهایی تجویز کرد که از سکته پیشگیری کرده یا دست کم شدت اونو کم کرد. هم اینکه تموم این مسائل، سبک زندگی سالم، غذاهای تازه و آبپز شده، فعالیت بدنی و… همه جزء موارد پیشگیری حساب می شن.

 

سرطان، سومین عامل مرگ و میر
بدیش اینه الان، دچار شدن به سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایرانه. دکتر نحوی جو دکترای مدیریت خدمات پزشکی در این باره میگه: سرطان معده بیشترین اندازه مرگ و میر رو در ایران داره که جزء شایع ترین سرطانا در مردونه. شایع ترین سرطان بین زنان هم سرطان سینه است که هرساله جون تعداد خیلی از خانوما رو میگیره.

 

سرطان معده بیشترین اندازه مرگ و میر رو در ایران داره و جزء شایع ترین سرطانا در مردونه

 

سرطان معده: بعضی عفونتا، عوامل ارثی، خوردن غذاهای چرب، چاقی، نمک زیادتر از اندازه، ماهی دودی و… جزء عوامل ایجاد کننده واسه سرطان معده هستن. سبک زندگی سالم و دوری از عوامل خطرساز می تونه به عنوان پیشگیری مطرح شه. آدمایی که خطر فاکتورهای زیادی دارن، با آندوسکوپیای دوره ای می تونن احتمال خطر رو کمتر کنن. یه جور عفونت به نام هلیکوباکتر پیلوری هم ممکنه به عنوان مهم ترین عامل سرطان معده درنظر گرفته شه.

 

این عفونت بدیش اینه در آدمایی که از نظر وضعیت اقتصادی و اجتماعی در طبقه پایینی قرار دارن بیشتر دیده می شه. این افراد چون بهداشت ضعیفی دارن این عفونت رو به همدیگه منتقل می کنن. ریشه کن کردن عفونت در وقتی که علائم معدی رو شدن کمک می کنه که خطر دچار شدن به سرطان معده کمتر شه.

سرطان سینه: استفاده زیادتر از اندازه از قرصای ضدبارداری، نبود شیردهی، سن بالای ازدواج، نبود فعالیت و… هم از جمله عوامل دلیل ساز واسه سرطان سینه در خانوم هاست. واسه پیشگیری از سرطان سینه باید تموم عوامل دلیل ساز رو در کنترل داشت. با رعایت مسائل مربوط به ازدواج درست و پیشگیری از بارداری، میشه تا حدی این عوامل رو کنترل کرد. ورزش و رژیم غذایی مناسب از جمله موارد لازم واسه پیشگیری از هر نوع بیماریه. انجام معاینات دوره ای به وسیله دکتر و سونوگرافی از ۳۰سالگی و ماموگرافی سینه از ۴۰ سالگی واسه تشخیص به موقع و درمان لازمه.

 

دیابت، مریضی خاموش
بنیاد بین المللی دیابت آماری ارائه کرده که براساس اون، این مریضی خاموش یعنی دیابت در هر ۶ثانیه یه قربونی میگیره و تعداد مرگای به وجود اومده به وسیله اون بیشتر از کل ایدز، سل و مالاریاست. هم اینکه تحقیقات نشون داده که بیشترین عامل موثر روی این کاهش طول عمر به وجود اومده به وسیله تاثیر دیابت روی سلامت سیستم قلبی-عروقیه که در ۳۶درصد مردان و ۳۱درصد زنان گرفتار به دیابت نوع یه هست.

 

دیابت نوع ۲ معمولا در میانسالی بروز می کنه

 

– به چه دلیل به دیابت گرفتار میشیم؟
دکتر هاشمی درباره مریضی دیابت این طور توضیح میده: دو عامل اصلی دلیل بروز دیابت هستن؛ یکی کاهش یا توقف تولید انسولین به وسیله غده لوزالمعده یا پانکراس که بیشتر در سنین کودکی اتفاق افتاده و منتهی به بروز دیابت نوع یه می شه و دوم، مقاومت به انسولین که بیشتر در میانسالی به وقوع پیوسته و دچار شدن به دیابت نوع دوم رو به دنبال داره.

در هر دو مورد وراثت نقش تعیین کننده ای داره اما در نوع دوم عواملی مانند اضافه وزن و چاقی و هم چگونگی تغذیه و اندازه فعالیت بدنی دخالت دارن. هم اینکه مصرف زیاد شیرینی و مواد قندی هم اینکه چربیا و خوراکیای چاق کننده در طول زندگی می تونن از یه سو با جمع شدن بافت چربی و از طرف دیگه با فرسودگی لوزالمعده به پیدایش مقاومت به انسولین و در آخر بروز دیابت منجر شن.

 

– واسه مقابله با دیابت چیکار باید کرد؟
از اونجا که غذاهای پرکالری می تونن موجب پیشرفت اضافه وزن و چاقی افراد باشن، دلیل شدید شدن مقاومت به انسولین و گسترش دیابت می شن پس باید از مصرف اونا دوری کرد. رعایت یه الگوی غذایی جور واجور و متناسب مانند بقیه مردم واسه مبتلایان به دیابت هم خوبه و بر مصرف میوه ها و سبزیجات به دلیل خواص زیاد اونا تاکید می شه. اصلاح روش زندگی به معنی پیروی از الگوی غذایی درست و رعایت فعالیت فیزیکی مناسب در کنار مصرف درست و به موقع داروها و پایشای دوره ای پیشنهاد شده به وسیله دکتر معالج، می تونه از پیشرفت مریضی و مشکلات اون جلوگیری کنه.

 

واسه حفظ تعادل قند خون، رعایت یه رژیم غذایی جور واجور، متعادل و متناسب پیشنهاد می شه ولی در افراد دیابتی توجه به مصرف فیبرهای غذایی به واسطه خاصیت اونا در ثابت نگه داشتن قند خون در کنار بقیه ویژگیا از اهمیت بیشتری برخورداره. قندهای ساده به دلیل اثر سریع در بالا بردن سطح قند خون باید با احتیاط و به شکل محدودتری استفاده شن.  

مجله سیب سبز

bartarinha.ir.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *