از مزایای حجامت در فصل بهار | تغذیه سالم

از امتیازات حجامت در فصل بهار

یه کارشناس طب سنتی با بیان اینکه حجامت در فصل بهار واسه همه مزاجها تجویز می شه، گفت: حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، گرمایی و رطوبتی بدن در تموم افراد با هر مزاجی رو تنظیم می کنه.

دکتر مهدی فهیمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره اظهارات بی پشتوانه علمی یه عضو «انجمن علمی طب سنتی ایران» مبنی بر اینکه با در نظر گرفتن غلبه بلغم در بیشتر افراد، انجام حجامت، عملی مضر و زیان باره، اعلام کرد: در فصل زمستون به صورت عام، غلبه بلغم یا افزایش رطوبت بدن و غلبه سردی و تَری اتفاق میفته.

ایشون اضافه کرد: بر همین پایه در منابع طب سنتی از حجامت در فصل زمستون نهی شده مگه اینکه دکتر انجام اونو لازم بدونه اما حجامت در فصل بهار واسه همه مزاجها تجویز می شه.

خروج بخارات زائد بدن با «حجامت»

این کارشناس طب سنتی درباره دلایل و فوائد حجامت در فصل بهار گفت: اول اینکهً در بهار غلبه خون در بدن اتفاق میفته و دوم اینکهً با بیرون اومدن گرما بدن از عمق به سطح بدن، بخارات آزاد می شه و بخاری که متصاعد می شه در همه مزاجها یه جوره؛ بعضی از کارشناسان این دلیل آوردن رو دارن که حجامت باعث خروج خون از بدن می شه اما این به طور کاملً اشتباهه چون حجامت باعث خروج بخارات زائد از بدن می شه.

فهیمی با بیان اینکه خون خارج شده از بدن در حجامت دارای حجم کمیه، گفت: به طور میانگین از بدن یه خانوم در هر دوره «عادات ماهیانه» ۸۰ تا ۱۵۰ سی سی خون دفع می شه که این در هر ماه تکرار می شه و مشکلی هم واسه اونا ایجاد نمی شه.

ایشون اضافه کرد: حالا کسی که می خواد یه مرتبه در سال حجامت کنه به غیر از اینکه بخارات بدنش خارج می شه، هیچ اتفاقی واسه ایشون نمیفته.

این کارشناس طب سنتی با اشاره به اظهارات گذشته عضو انجمن طب سنتی ایران در مضر دونستن حجامت واسه افراد با غلبه بلغم یادآوری کرد: این کارشناس هنوز فرق فَصد و حجامت رو نمی دونه؛ در فصد، خونگیری وسیع اتفاق میفته اما در حجامت در آخرً بین ۸۰ تا ۱۰۰ سی سی خون از بدن خارج می شه؛ در آدمایی که مستعد پرفشاری خون هستن و حجم بخارات زیادی دارن، خروج خون ممکنه به ۲۰۰ سی سی هم برسه که به سود این افراد هستش.

تنظیم سیستمهای جور واجور بدن با «حجامت»

فهیمی با بیان اینکه حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، گرمایی و رطوبتی بدن در تموم افراد با هر مزاجی رو تنظیم می کنه، تأکید کرد: کارشناسی که حجامت رو خنثی می دونه فقط به بلغم توجه کرده و نگاه بچه گانه و کودکانه به موضوعات طب سنتی، قاعدتاً نمی تونه برداشتی به غیر از اینجور برداشته هایی رو به دنبال داشته باشه.

ایشون اعلام کرد: یکی دیگه از دلایل صحبتهای این کارشناس مبنی بر بی تأثیری حجامت این بوده که مریضایی که به این کارشناس مراجعه کردن، غلبه بلغم داشتن.

این کارشناس طب سنتی با اشاره به تجربه دراز مدت خود در انجام حجامت در افراد با طبعای جور واجور گفت: دیده نشده که در فصل بهار کسی که بلغمیه، حجامت موضعی (عام) کنه اما خیر و برکتش نصیب ایشون نشه.

فهیمی درباره فوائد انجام حجامت در فصل بهار در افراد با غلبه بلغم گفت: بلغم سرد و تَره در حالی که خون گرم و تَر بوده و وقتی که بادکشی در نقطه ای از بدن قرار میگیره، فشار مکش زیر لیوان، از فشار منفی داخل قلب بالاتره پس ما در این حالت یه فراخوان خون از همه نقاط بدن به سمت نقطه بادکش رو میبینیم و در فاصله پنج دقیقه ای که بادکش به روی نقطه ای از بدن قرار داره، حدوداً سه مرتبه گردش کامل خون بدن از این نقطه عبور می کنه و وقتی که این اتفاق میفته، بلغم موضعی رسوب کرده در بافتهای بدن به وسیله خون شروع به حرکت می کنه.

اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع اثرات انجام حجامت

ایشون اضافه کرد: قصد از حجامت فقط خونگیری نیس بلکه اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع حجامت هم با انجام حجامت اتفاق می افته.

این کارشناس طب سنتی گفت: حجامت نقطه بسیار گرم رو سرد می کنه و برعکس؛ دلیلش اینه که گردش خون سیستمیک رو به اون نقطه میرسونه و حتی اگه عفونتی در اون نقطه به صورت مخفی باشه، اونو به سیستم ایمنی میرسونه و در تموم بدن علیه اون پادتن لازمه تولید می شه.

فهیمی درباره چرایی اثرات به درد بخور حجامت در خشک کردن و نابود کردن جوشهای بدن گفت: اول اینکهً با انجام حجامت، بخاراتی که باعث جوش شده خارج می شن و دوم اینکهً وقتی حجامت انجام می شه، گردش خون در اون نقطه زیاد می شه و این باعث می شه تا عامل عفونی داخل جوش، وارد سیستم گردش خون شه و بدن علیه اون پادتن تولید کنه و این باعث خشک شدن جوشها می شه.

«کاهش مزاجی» با انجام حجامت بهاری

ایشون با بیان اینکه حجامت در بهار می تونه باعث کاهش مزاج شه، تأکید کرد: فهم ما از حجامت باید چندبُعدی شه تا بتونیم درباره اون قضاوت کنیم.

این کارشناس طب سنتی درباره ممنوعیتهای حجامت گفت: انجام حجامت فقط واسه افراد خیلی کم خون و زنان باردار (غیر از ماه چهارم و پنجم) پیشنهاد نمی شه؛ آدمایی که درگیر بیمایهای غدد لنفاوی و دچار بیماریهایی مثل ویتیلیگو هستن زیرنظر دکتر حجامت کنن.

«حجامت» مانعی واسه سکته های قلبی در بهار

فهیمی درباره چرایی افزایش اندازه سکته های قلبی در فصل بهار و اثر انجام حجامت در جلوگیری از این نوع سکته ها گفت: در فصل بهار گرما از عمق بدن به سطح حرکت می کنه و این باعث افزایش سکته های قلبی در این فصل می شه اما انجام حجامت باعث می شه تا اون گرما از بدن خارج شه و حجامت جلوی سکته های قلبی و فصد جلوی سکته های مغزی رو میگیره.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *