از مسواک های آلوده به مدفوع دوری کنید | بیماری

: از مسواکای آلوده به مدفوع دوری کنین

: از مسواکای آلوده به مدفوع دوری کنین

 

 حدود ۶۰درصد مسواکایی که در توالتای مشترک استفاده میشن، آلوده به ذرات مدفوع هستن. به گزارش پرتال نون و آب بنقل از روزنامه سپید،  پژوهشی که تازگیا در نشست سالیانه جامعه میکروبیولوژی آمریکا در نیواورلئان ارائه شد، نشون دهنده اون هستش که ۶۰درصد مسواکایی که دانشجویان در توالتای مشترک استفاده می کنن، آلوده به ذرات مدفوعه. مهم تر اینکه محققان به این نتیجه رسیدن ۸۰درصد امکان داره که این آلودگیا مربوط به افراد دیگری باشه که از توالت مشترک استفاده می کنن. این یافته به طور کامل نگران کننده س.

آقای ایبر، نویسنده مقاله، فارغ التحصیل دانشگاه کوینیپیاک ایالت کنتیکت، میگه: «نگرانی کلی این نیس که ذرات مدفوع خود شما روی مسواکتان باشه، بلکه نگرانی اینه که این ذرات آلوده واسه فرد دیگه ایه که شامل باکتریا، ویروسا و انگل هاییه که جزو فلور طبیعی بدن شما نیستن.» محققان میگن، وجود اینجور ذراتی روی مسواک نامنتظره نیس، چون که مسواکا بدون پوشش در توالت نگهداری می شن و احتمال آلوده شدن اونا به ذرات کثیف توالت یا میکروبای بقیه ساکنین هست. آنتروباکتریاسه و سودومونا از جمله باکتریایی هستن که پتانسیل آلوده کردن مسواکا رو دارن. این دونوع باکتری رو میشه در مخاط طبیعی گلو یافت، با این وجود بعضی از اونا شدیدا مریض کننده هستن.
آقای ایبر و همکارانش واسه انجام مطالعه خود همه مسواکای دانشجویانی رو که از توالت مشترک استفاده می کردن، جمع آوری کردن.از هر توالت به صورت میانگین ۴/۹ نفر استفاده می کردن. محققان علاوه بر اینکه فهمیدن که ۶۰درصد مسواکا به ذرات مدفوع فردی غیر از خود فرد آلوده هستن، به این نتیجه رسیدن که همه ادما از یه روش واسه شستن مسواک خود استفاده می کنن مانند، آب کشی کردن با مایع دهن شویه یا شستن مسواک با آب سرد و گرم. درحالی که باز بودن سر مسواک یکی از عوامل آلوده شدن مسواکه، گروه تحقیق در مورد به کار گیری سرپوش مسواک اخطار میدن.ایبر میگه: «به کار گیری سرپوش مسواک مانع رشد باکتریا نمی شه، بلکه در واقع با مرطوب نگه داشتن مسواک و مانع خشک شدن اون در فاصله بین مسواک زدن ها، محیط مناسبی رو واسه رشد باکتریا جفت و جور می آورد. پیشنهاد ما اینه که دانشجویان بهداشت شخصی خود و هم اینکه ظرف شامل مسواکا رو بهتر رعایت کنن.»
گروه تحقیق به آدمایی که از توالت مشترک استفاده می کنن، پیشنهاد می کنن که پیشنهادای بهداشتی رو که به وسیله انجمن دندانپزشکان آمریکا ارائه شده، رعایت کنن از جمله:
– از مسواک مشترک استفاده نکنین

– از سرپوش مسواک استفاده نکنین یا مسواکا رو در جای دربسته قرار ندین.
– هر ۳ تا ۴ ماه یه بار مسواک خود رو عوض کنین.
– مسواک رو پس از استفاده به طور کامل با آب بشورید و در جایی بذارین تا به طور کامل خشک شه.
باید بدونیم که تنها نگرانی، آلودگی مسواکا به ذرات مدفوع نیس، بلکه یکی از اونا در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در کشور بریتانیا، روشن شد که از هر ۱۱ گوشی موبایل هم یه گوشی موبایل آلوده به ذرات مدفوعه.

 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *