از مشت و مال تا ماساژ | بیماری

 

 

 

ماساژ به عنوان یکی از راه های پرطرفدار واسه رفع خستگی، لاغری، چاقی، رفع دردهای عضلانی و سرحالی پوست مورد توجه مردم قرار گرفته. تبلیغات فراوون مراکز و افراد جور واجور واسه جلب مشتری در گوشه و کنار به طور زیادی دیده میشه. کافیه نگاهی به مجلات زرد و سفید و روزنامه ها و بقیه نشریات بندازین یا در فضای مجازی (اینترنت) گشت و گذاری داشته باشین.

اون گاه با سیل بزرگی از تبلیغات مواجه میشین که شما رو به ماساژ صورت، ماساژ لاغری، ماساژ چاقی، ماساژ تایلندی، ماساژ سوئدی، ماساژ چینی، ماساژ نوزادان، ریلکسیشن و در آخر به ماساژ درمانی دعوت می کنن. این در حالیه که هر چند ماساژ درمانی موضوع جدیدیه اما نیاز به نفر دومی هم نداره، چون که خیلی از ما به صورت ذاتی وقتی سرتون درد می کنه با انگشت روی شقیقه هامون رو فشار می دیم و احساس آرامش می کنیم یا بعد از فوتبال و پیاده روی ماهیچه های پای خود رو مالش می دیم اینا نمونه های ذاتی از ماساژ هستن.

کلمه ماساژ از یه کلمه یونانی به نام massein که به معنی مالیدنه و مربوط به یه کلمه لاتین Manus به معنی دست گرفته شده و تعریفای مختلفی داره که یکی از اونا اینه که میگه: ماساژ یعنی یه سری حرکات منظم و اصولی که روی بافتای بدن به خاطر اهداف خاص به کار میره.از طرفی واسه ماساژ هم تعاریفی گفته شده که به یه نمونه از اون می پردازیم.

ماساژ درمانی هم در طب سنتی هست هم در طب نوین که در طب سنتی با حرکات دست، کششا و فشارای خاص روی نقاط جور واجور بدن انجام می شده و در طب نوین با عنوان یکی از شاخه های فیزیوتراپی انجام می شه که علاوه بر به کار گیری حرکات دست، از لوازم و دستگا های مختلفی هم استفاده می شه.

ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث می شه مواد غذایی و اکسیژن تازه به بافتای مزبور برسه و به خروج مواد سمی و بهبود اون عضو منجر شه

ماساژ درمانی به ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمیگرده. در متن امپراتور زرد(کتاب منبع طب داخلی چین) واسه درمان فلج و تب و لرز به روش ماساژ پوست و هم تمرینات روی دست و پا پیشنهاد شده. بقراط از حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد واسه درمان آسیبای جنگی و ضرب دیدگیای به وجود اومده به وسیله شکار و حوادث و… از ماساژ درمانی استفاده می کرد. ژاپنیا ، مصریا و رومیا هم از ماساژ درمانی کاربرده های زیادی می کردن. ماساژ درمانی در طول تاریخ همیشه همراه مردم بوده و همه تمدنا از این روش درمانی واسه درمان و حتی تمدید قوا، کاهش اضطراب، رفع خستگی و… استفاده می کردن. ماساژ درمانی با پیشرفت علم پزشکی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت و بر خلاف این که خیلی از راه های طب قدیم در طب نوین به فراموشی سپرده شد ، اما ماساژ درمانی تونست با تغییر شکل دادن و به روز شدن ، همراه بمونه و با عنوان فیزیوتراپی هنوزم منشأ خیلی از درمانای فیزیکی بمونه.

سبکای ماساژ درمانی

امروزه بالغ بر ۸۳ نوع جور واجور ماساژ و کار روی بدن هست. این فوت وفنا به ۶ گروه تقسیم می شن:

ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی براساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی. ۵ فوت وفن دستکاری کردن بافتای نرم بدن در اون استفاده میشن.

ماساژ معاصر غربی: این روش هم براساس روشای مدرن آناتومیک شامل فوت وفنای دستکاری کردن بالاتر از چارچوب ماساژ سوئدی ساخته شده وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی هستش.

ماساژ در روشای اصلاح حرکت و ساختار: این فوت وفنا بر ساختار و حرکت بدن تأکید دارن. این روش ها بدن رو با کمک وزن و با دستکاری کردن روی بافتای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی، سازماندهی و کامل می کنن. نمونه های اون عبارتند از: هلر ورک، رولفینگ، فلدن کرایس و فوت وفن الکساندر.

ماساژ شرقی: بعضی فکر می کنن فوت وفنای ماساژ شرقی براساس اصول طب سنتی چین ساخته شده و انرژی حیاتی رو که فکر می کنن در کانالای غیر قابل رؤیت در بدن جریان داره تجدید می کنن. این روش ها شامل طب فشاری و شیاتسو هستن. بعضی فوت وفنای ماساژ در طب سنتی ایران رو در این رده قرار میدن اما به نظر بنده ماساژ در طب سنتی ایران ویژگیا و فوت وفنای خاص خودشو داره و به عنوان یه روش جداگونه قابل بررسی و تقسیم بندیه که بعداً بحث می کنیم.

متدهای انرژی ـ پایه: این متدها که در طب سنتی چین یافت نمی شن، منتهی به اثر روی بخش انرژی که درون و دور و بر بدن رو محاصره کرده، می شن. این کار هم با فشار و دستکاری کردن روی جسم و هم از راه عبور دست از بین یا درون بخش انرژی بدن صورت میگیره. نمونه های روشای انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی.

خیلی از ماساژدرمانگرا ترکیبی از راه های فو ق رو براساس وضعیت مریض اعمال می کنن.

ماساژ سنتی ایرونی (مشت و مال یا دلک) : این نوع درمان که با قدمت طولانی، در طب سنتی ایرونی کاربرد داره با روش ها و اسمای مختلفی به کار می رفته. کاهش رطوبت بدن، آرامش درد کمر و مفاصل، تحریک پوستی سیستم عصبی و… از جمله موارد تجویز دلک به مقدار و روشای جور واجور بوده. دلک یا ماساژ از شکلای جور واجور ورزش حساب شده و دارای فوائد زیادی هستش که از جمله اونا میشه به تحلیل ماده غلیظی که به عضو چسبیده، تحلیل باد یا نفخی که در عضو باشه، ذوب کردن ماده از بالا به سمت پایین، رسوندن اثر روغنا به اعضاء و بزرگ کردن عضو اشاره کرد.

چگونگی تاثیر ماساژ

ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث می شه مواد غذایی و اکسیژن تازه به بافتای مزبور برسه و به خروج مواد سمی و بهبود اون عضو منجر شه، هم اینکه باعث اندرونینا (یا نابودکنندهای درد) و افزایش ترشح هورمون سروتین (کاهش کننده خلق و خو) می شه و ثابت شده که ماساژ ، هورمون استرس (کورتیزول) رو آزاد می کنه و در نتیجه باعث کاهش استرس می شه. هنگام گرفتگی عضلانی یعنی وقتی ماهیچه زیادتر از اندازه فعالیت می کنه و باعث درد و اصطلاحا گرفتگی عضلانی می شه. با افزایش خون این مواد زائد از بدن دفع می شه و باعث کاهش درد می شه.

پیشنهادای قبل از ماساژ درمانی

بسته به نوع ماساژ و محل اون دستورات فرق داره، مثلا در طب سنتی میگن بهتره معده پر نباشه و از طرفی باید قبل از ماساژ ، پاکسازی انجام شده باشه وگرنه نتیجه خوبی حاصل نمیشه ، چراکه در طب سنتی ماساژ باعث دفع مواد زائد می شه و با خارج شدن مواد زائد در عضو خلأ ایجاد می شه که اگه پاکسازی انجام شده نباشه مواد زائد دیگری جانشین می شه و حتی ممکنه عضو مورد توجه به درد شدید تری دچار شه.

موارد احتیاط در ماساژ درمانی

در بعضی از موارد ماساژ درمانی نباید انجام شه مثل شکستگیا یا سوختگیا یا زخمای باز و حتی مواردی مثل تب بالا، یرقان، مریضی های عفونی پوستی، کوفتگیا و اصطلاحا رگ به رگ شدن، خیلی از مریضیای طولانی، آرتریت و هم اینکه بیماران قلبی. در بعضی موارد حتما باید دکتر رو باخبر کرد مثل بارداری، مریضیای قلبی ، سرطان و…. کلا هر کار درمانی رو باید زیر نظر دکتر انجام داد و خود سرانه از انجام هر کار درمانی به وسیله افراد ناآگاه و غیرمتخصص جلوگیری کرد.

در خیلی از موارد دیده شده که در اثر یه حادثه دست یا پای فردی دچار صدمه شده و با مراجعه به فرد غیر متخصص که تحت عناوین شکسته بند یا جاانداز و مثل این اسما فعالیت می کنن ، عضو آسیب دیده دچار مشکل عضو شده یعنی با فشارهای کششی غیر اصولی باعث شکستگی یا جراحت بیشتر عضو شدن، پس پیشنهاد بنده به مردم اینه که هیچ وقت خود رو به دست افراد ناآگاه و غیرمتخصص نسپارند.

منبع:جام جم

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *