از مصرف شیرین بیان قافل نشوید | طب ایرانی

از مصرف شیرین بیان قافل نشید

شیرین بیان گیاهی خود رو و وحشیه. این گیاه رو در نواحی جور واجور زمین از جمله جنوب اروپا و شمال آفریقا میشه یافت. شیرین بیان از گذشته به نیات مختلفی به مصرف می رسید. البته باید به این مورد توجه داشت که خواص این گیاه در ریشه و قسمتای زیر زمینی اون نهفتهه و برگ اونو نمیشه مصرف کرد.

شیرین بیان گیاهیه که برخلاف اسمش تلخه اما خواص فوق العاده ای داره. حتماً شنیدین که از این گیاه واسه درمان سرفه استفاده می شه. الان هم از این گیاه در ترکیب شربتای ضد سرفه استفاده می شه. این گیاه واسه دستگاه گوارش و هم اینکه تقویت دستگاه ایمنی بدن موثر عمل می کنه؛ چون شامل ویتامینا و مواد معدنی زیاد لازم بدنه. در این مطلب گوشه ای از فایده های درمانی این گیاه رو تقدیم حضوتون می کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.

در یونان باستان از شیرین بیان واسه آرامش سرفه و درمان سوءهاضمه استفاده می کردن. امروزه محققان در پژوهشای خود نه فقط این فایده های درمانی این گیاه رو تأیید کردن بلکه به خواص دیگری هم دست پیدا کردن. ترکیبات فعال موجود در این گیاه در ریشه اون قرار داره و گلیسیریزین غنی ترین و مهم ترین ترکیب اون هستش. شیرین بیان هم اینکه ترکیبات دیگری با اثرات مهم مانند فلاوونوئیدها و فیتواستروژنا رو دارا هستش. از این گیاه به صورت خشک شده، پاستیل و تنتور استفاده می شه. در ادامه به اثر به درد بخور این گیاه می پردازیم:

فایده های درمانی شیرین بیان واسه مجاری تنفسی

گلیسیریزین که یکی از ترکیبات مهم موجود در شیرین بیانه به کاهش التهاب در مجاری تنفسی کمک زیادی می کنه. این ترکیب به درد بخور مانع رشد و اثرات مریضی زای بیشتر ویروسا می شه. امروزه این ماده در ترکیب داروهای مربوط به بیماریای تنفسی قرار داده می شه و واسه آرامش نشونه هایی مانند سرفه و گلودرد موثر عمل می کنه. این گیاه هم اینکه باعث روان شدن خلط شده و مجاری تنفسی رو باز می کنه. در واقع شیرین بیان ویروسایی که مجاری هوایی رو تهدید می کنن نابود می سازه.

اثر شیرین بیان روی غدد فوق کلیوی در درمان سندرم خستگی طولانی موثره. این گیاه هم اینکه در درمان خیلی از عفونتا و برطرف کردن التهابای بدن نقش داره. شیرین بیان در درمان هپاتیت هم استفاده میشن چون به کاهش التهاب کبد کمک کرده و با فعالیت ویروسایی که منشأ این مریضی هستن مقابله می کنه.

شیرین بیان واسه تسریع روند هضم غذا و مقابله با معده درد

شیرین بیان خاصیت ضداسپاسمی داره و با مشکلات گوارشی مخصوصا نفخ، کندی هضم غذا، آروغ، گاز معده و چیزای دیگه ای به جز اینا مقابله می کنه. این گیاه هم اینکه در درمان زخم معده، ورم معده و مشکلات روده موثره. یافته های پژوهشای آزمایشگاهی نشون میده که فلاوونوئیدهای موجود در این گیاه باعث نابودی هلیکوباکتری پیلوری می شه. باید بدونین که این باکتری عامل زخم معده است. میشه از شیرین بیان واسه درمان آفت ها و زخمای دهانی هم بهره برد.

شیرین بیان و اثر اون در تولید استروژن

گلیسیریزین در کارکرد استروژن اثر داره. این ترکیب روی گیرنده های استروژنی بدن اثبات می شه. به این صورت وقتی که اندازه استروژن بیشتر از اندازه بالا میره (که یکی از عوامل بروز سندرم قبل از قاعدگیه) باعث انسداد گیرنده های این هورمون شده و فعالیت اونو کم می کنه. وقتی که اندازه استروژن دچار افت و کاهش می شه (مانند دوران بعد از یائسگی) گلیسیریزین به صورت جزئی کمبود اونو جبران می کنه. این گیاه هم اینکه در ترکیب داروهای بعضی از مشکلات قاعدگی یا داروهای مربوط به یائسگی استفاده می شه.

شیرین بیان و اثر اون در مقابله با سرطان

یافته های اولیه به دست اومده روی حیوانات نشون میده که شیرین بیان می تونه خواص ضدسرطانی داشته باشه و مخصوصا در پیشگیری از سرطانای کولون و سینه موثر بکنه. این گیاه اثر خود رو از ترکیب اصلی خود یعنی گلیسیریزین میگیره که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنه. البته اثر ضدسرطانی این گیاه هم اینکه مدیون فیتواستروژنایی موجود در ریشه اون به نظر می رسه در پیشگیری از دچار شدن به سرطان سینه نقش داره.

شیرین بیان و اثر اون در کاهش کلسترول بد خون

بررسیای زیادی در این مورد انجام شده و کارشناسان به این نتیجه رسیدن که مصرف فقطً ۱۰۰ میلی گرم شیرین بیان در روز می تونه باعث کاهش کلسترول بد خون LDL شه.

مشکلات جانبی احتمالی مصرف شیرین بیان

پیشنهاد می کنیم قبل از مصرف شیرین بیان و هر نوع مکمل دارویی گیاهی با دکتر مشورت کنین مخصوصا اگه با هر نوع مشکل سلامتی درگیر هستین. یادتون باشه که جذب اندازه خیلی از این گیاه می تونه باعث افزایش فشارخون شه. پس حتماً با دکتر یا عطار صحبت کرده و اندازه مصرف مناسب شرایط بدنی و وضعیت سلامتی خود رو دریافت کنین. اگه از مکمل شیرین بیان استفاده می کنین در صورت مصرف بیشتر از یه ماه باید فشارخونتون رو به طور مرتب کنترل کنین.

منبع: دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *