از مضرات رژ لب خبر دارید؟ | بیماری

: از مضرات رژ لب خبر دارین؟

: مواد آرایشی شدیدا در این روزا مورد استفاده قرار میگیره و بعضی خانوما حد به کار گیری این لوازم رو رعایت نمی کنن.مواد آرایشی مضرات خیلی از جمله پیر شدن خیلی زود صورت دارن.دکتر مصطفی اسماعیلی در مورد لوازم آرایشی و هم اینکه مضرات زیادی که رژ لب واسه خانوما داره صحبت کرده.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با برشمردن آسیبای موجود به وجود اومده به وسیله زیاده روی در به کار گیری فراوردهای آرایشی، از خانمها خواست نسبت به مصرف این اجناس احتیاط کنن.

ایشون با بیان اینکه به کار گیری رژ لب در خانوما، زیاد شده، ادامه داد: واقعیت اینه که این فراورده آرایشی مواد مضر زیادی مثل فلزات سمی سنگین سرب، کادمیوم، جیوه و آنتیموان در خود داره.

این مقام مسوول گفت: وقتی رژ لب واسه ساعتای طولانی روی لب باقی می مونه ممکنه به طور ناخواسته و در اثر خوردن یا آشامیدن مواد غذایی، بلعیده شه که نتیجه اون تماس بدن با مواد سمیه.

دکتر اسماعیلی گفت: عناصر نامبرده به عنوان مواد اولیه رژ لبا، موم، روغن، الکل و رنگه که از آلاینده های عادی زیست محیطی هستن.

ایشون اضافه کرد: این مواد مضر در اجناس آرایشی هست و کم کم در بدن تجمع و باعث بروز مسمومیت می شه.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: هرچند سرب جزء سازنده رژ لب نیس اما اون با هدف اثبات کنندگی رنگ، تولید رنگ قرمز در ز ترکیباتش استفاده می شه.

دکتر اسماعیلی گفت: بدیش اینه قوانین مربوط به اجناس آرایشی حد مجاز معینی از غلظت فلزات سمی رو به عنوان ناخالصی در اجناس آرایشی ارائه نداده.

ایشون در ادامه اعلام کرد: همیشه توجه بر اینه که اندازه سرب بیشتر ۱۰ppmنباشد؛ مصرف کادمیوم هم به هر مقداری در مواد آرایشی ممنوع شده.

این فلزات، ناخواسته، در اجناس آرایشی به عنوان ناخالصی در طول روند صنعتی شرکت دکتر اسماعیلی تاکید کرد: هم اینکه استفاده زیادتر از اندازه این مواد می تونن موجب شکلای جور واجور سرطانا در اثر تجمع زیاد این فلزات در بدن شه.

ایشون گفت: سرب می تونه از راه مادر و از راه جفت وارد بدن جنین شه و اثراتی مانند مرگ جنین و زایمون خام رو به همراه بیاره.

دکتر اسماعیلی گفت: مطالبی که در این گفتگو بیان شد فقط از دید سلامتی و بهداشته و این جوری نیس که بعضیا تصور بکنن هدف ما از اینجور گفته هایی، آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعیه که این مقولات متولیان خود رو داره؛ اما محققان غربی که درکشورهایشان هیچ گونه محدودیتی واسه آرایش و جلوه نمایی خانمها وجود ندارن هم، به این یافته های علمی رسیدن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *