از مضرات شکستن قولنج چه میدانید؟ | بیماری

: شکستن قولنج یه سری مضراتی داره که باید بدونه.خیلی از کارشناسان براین باورند قولنج شکستن یا همون خم کردن مفاصل فقط واسه آدمایی خطرناکه که دچار مشکلات مفصلی و دردهای طولانی استخوانی ـ عضلانی هستن. دکتر حمزه زاده در این باره میگه:

 

براساس خیلی از بررسیا، خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج شون تقریبا هیچ ضرری واسه افراد سالم نداره و آسیبی به مفاصل، مهرهای گردن، کمر و استخوانا وارد نمی کنه. حتی هیچ تحقیق علمی موثقی در مورد شکستن قولنج و دچار شدن به آرتروز موجود نیس.

 

 

البته کم نیستن کارشناسان سرشناسی که بی خطر بودن شکستن قولنج رو در دراز مدت رد می کنن و می گن شکستن قولنج واسه بعضیا با آسیبایی همراه س چون فرد واسه رسیدن به صدای مورد پسند به وجود اومده به وسیله اون بعضی وقتا فشار زیادی به مفاصل وارد می کنن و به اونا آسیب می زنه.

 

با این حساب اگه شمام جزو آدمایی هستین که عادت به شکستن قولنج دارین و بعضی وقتا این فشار به حدیه که دچار درد میشین، باید این عادت رو واسه همیشه کنار بذارین. حتی اگه همیشه از دور وبریا تون می خواهید قولنج کمرتون رو با دست یا حتی پا بشکنن باید خیلی زود این عادت رو ترک کنین، چون این کار می تونه به بروز آسیبای ستون فقرات،

 

 

دردهای مفصلی در ناحیه کمر، گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شه. «درزمان حرکت دادن انداما و استخوانای بدن، امکان داره صداهایی شنیده شه که این صداها به دلیل فشار منفی ایه که در داخل مفصل ایجاد می شه و نام علمی این صداها رو هاپینگ می گن. وقتی فشار منفی ایجاد می شه،

 

در داخل مفصل فضای اضافه ای به وجود میاد و واسه اینکه این فضا پر شه، مایع درون کپسول مفصلی به گاز تبدیل می شه که معمولا این گاز CO2ه. تبدیل این مایع به گاز باعث ایجاد صدایی می شه که اونو اصطلاحاا پینگ یا شکستن قولنج می گن، البته در منابع و متون معتبر علمی از قولنج نام برده نشده.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *