از مواجهه زیاد با نور آفتاب بپرهیزید | بیماری

از روبرو شدن زیاد با نور آفتاب دوری کنین

از روبرو شدن زیادتر از اندازه با تابش نورآفتاب دوری کنین. این کار رو می تونین با انجام کارای خارج از منزل در اول صبح انجام بدین. اشعه ماوراءبنفش در ساعات بین ۱۰ صبح تا چهار بعدظهر شدیدتره.

 

گرمای ملایم آفتاب روی پوست، احساس خوبی به شما میده. تصور می کنین پوست شما کمی برنزه می شه، ولی چیزی که واقعا ایجاد می شه، پوست همراه با لکه های قهوه ای و چین خورده.

 

با اینحال که تصور عمومی اون هستش که پوست برنزه، پوستی سالمه، واقعیت اینه که تماس زیادتر از اندازه با تابش نور خورشید، مسوول بیشتر موارد آسیبای پوستی مربوط به پیریه.

این پدیده زمان بسیار طولانی رو واسه ایجاد شدن می خواد، طوری که در این مدت، پوست در حال تجمع آسیبای به وجود اومده به وسیله تابش خورشیده.

 

آسیبای جمع شده در اثر اشعه ماورای بنفش خورشید و هم بسترهای برنزه، موجب می شه پوست شما زودتر از موعد پیر شه و در آخر چین و چروک و تغییرات رنگ پوست ایجاد شه.

 

بیشتر این آسیبا، منحصرا باعث کاهش زیبایی می شه، ولی بعضی از اونا می تونه کشنده باشه.

روبرو شدن زیادتر از اندازه با تابش نور خورشید، موثرترین عامل در ایجاد سرطان پوست است؛ سرطانی که تا کنون شایع ترین سرطان در آدم بوده.

 

اگه شما لباسای محافظ و کرمای ضدآفتاب استفاده کنین، می تونین در هر سنی که باشین، مانع آسیب دیدن پوست خود شید.

مراقبت از کودکان در برابر آسیبای به وجود اومده به وسیله نور خورشید، باید با دقت بیشتری روش زوم بشه، چون کودکان دارای پوست لطیف تر و آسیب پذیرتری از بزرگسالان هستن

از نور خورشید درست استفاده کنین

از روبرو شدن زیادتر از اندازه با تابش نورآفتاب دوری کنین. این کار رو می تونین با انجام کارای خارج از منزل در اول صبح انجام بدین. اشعه ماوراءبنفش در ساعات بین ۱۰ صبح تا چهار بعدظهر شدیدتره.

 

از طرف دیگه وسایل برنزه کننده پوست هم به پوست آسیب میرسونه. با این وسایل اشعه ماوراءبنفش A تابانده می شه که تصور می شه از اشعه ماوراءبنفش B خطر کمتری داشته باشه. ولی اشعه ماوراءبنفشA، در پوست به طور عمیق تری نفوذ می کنه و موجب ایجاد ضایعات پیش سرطانی پوست می شه و خطر سرطان پوست رو زیاد می کنه.

 

پیشنهادای زیر در مورد مراقبت از کودکان در برابر آسیبای به وجود اومده به وسیله نور خورشید، باید با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرند، چون کودکان دارای پوست لطیف تر و آسیب پذیرتری از بزرگسالان هستن.

 

پوشش مناسب:

اگه به مدت طولانی زیر نور خورشید قرار می گیرین، خودتون رو به طور کامل بپوشونین. از کلاه لبه دار و پیراهنای آستین بلند استفاده کنین و تا حد امکان از پوش,ندن شلوارک در کودکان دوری کنین.

 

به کار گیری ضدآفتابا:

اگه قراره که چند ساعت خارج از منزل بمونین، از کرمای ضدآفتاب با کیفیت مناسب استفاده کنین. یه کرم ضدآفتاب می تونه از پوست شما مراقبت کنه و هم کمی باعث برنزه شدن پوست شه.

 

از لوسیونایی که تصور می شه تسریع کننده برنزه شدن پوست باشه، مثل روغن نارگیل، کره کاکائو یا روغن بچه دوری کنین. این ترکیبات، توانایی مقابله در مقابل اشعه ماوراءبنفش رو نداره.

ضدآفتابای خوب شامل محصولاتیه که دارای پاراآمینوبنزوئیک اسید (PABA)، سینوکسات، اکسی بنزون، هموسالات یا آووبنزونه و هم اینکه کالاهایی که ترکیبی از این عناصر رو داشته باشه.

 

به نظر می رسه ضدآفتابای شامل الکل به لایه های عمقی تر پوست نفوذ می کنه و احتمال ایجاد جوش در این موارد پایینه.

 

بعضی از ضدآفتابا، شامل سدهای فیزیکی مثل اکسیدروی یا دی اکسید تیتانیوم هم هست. این کرما باعث مقاومت بهتر پوست در مقابل نور خورشید می شه و در مقابل تعریق و آب هم مقاوم تره.

 

کرمای ضدآفتاب، براساس اندازه عامل مراقبت از خورشید یا SPF، رتبه بندی می شه که از دو تا ۴۵ متغیره. ۴۵SPE بیشترین قدرت مراقبت رو داره.

این اعداد کلا نمایانگر توانایی مقابله با اشعه ماوراءبنفش B هستش نه نوع A . بهترین SPF واسه کرمای ضدآفتاب دست کم ۱۵ه که هم از اشعه ماوراءبنفش A و هم B جلوگیری می کنه.

دست کم نیم ساعت قبل از روبرو شدن با نور آفتاب، از کرم ضدآفتاب استفاده کنین. هم اینکه کرم رو چند ساعت یه بار دوباره بمالید، چون اندازه حفاظت از پوست با تبخیر کرم ضدآفتاب کم میشه. شنا و تعریق هم می تونه موجب شست وشوی اون شه

البته شما باید در مقابل آفتاب زمستونی هم از کرم ضدآفتاب استفاده کنین. بیشترین خطر در ماه های زمستون در روزای ابری و پس از بارش برف تازه هست، مخصوصا در ارتفاعات چون اندازه اشعه ماوراءبنفش بیشتره. پوست ظریف دور و بر چشما، بینی و لبا به مراقبت بیشتری نیاز داره.

 

بعضی افراد بهتر می دونن از یه سدکننده نورخورشید مثل اکسید روی یا اکسید تیتانیوم استفاده کنن. این ترکیبات مانع تابیدن کامل اشعه های نوری به پوست می شه. افراد زیادی هم از یه کرم ضدآفتاب مخصوص لب با SPF  ۱۵ یا بیشتر استفاده می کنن.

 

نبود به کار گیری مواد حساس به نور:

بعضی داروهای خاص و فرآورده های پوستی باعث می شه پوست شما به نور آفتاب حساس تر شه، مثل بعضی آنتی بیوتیکا و آنتی هیستامینا.

 

قبل از روبرو شدن با آفتاب، از عطرها و لوسیونای مورد استفاده پس از ریش تراشی استفاده نکنین، چون می تونه باعث ایجاد لکه های تغییررنگ یافته روی پوست شه.

 

تمیز کردن پوست:

بعد از تماس با نور خورشید، دوش بگیرین و عرق موجود روی پوست، نمک، مواد شیمیایی و فرآورده های ضدآفتاب رو از بدن خود بشورید. بعد از یه کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنین.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *